شما اینجا هستید

پیغام هشدار

با ثبت نام به عنوان سردبیر مطبوعه می توانید نسخه کامل این محتوی را خریداری کنید. برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
نویسنده: 
تعداد کلمات: 
3254
تعداد خرید های قبلی: 
3
روتیتر: 
گفتگو با دکتر یعقوب توکلی/

دکتر توکلی: خلفا می‌گفتند مردم، طاقت عدل علی را ندارند/ عدالت حتی در قبال دشمنان خونی

مصاحبه شونده: 
دکتر یعقوب توکلی
حوزه خبری: 
فرهنگی
موضوع پرونده: 
عدل علوی
كليدواژه‌ها: 
یعقوب توکلی عدالت علوی

آدمی وقتی که حکایت‌های مربوط به حکومت حضرت امیرالمومنین را می‌خواند، فقط متحیر می‌ماند؛ که چطور یک انسان، می‌تواند چنین دقیق و قاطع و برحق باشد؟ آنقدر دماء مسلمین برایشان اهمیت داشت که زمانی که تاریخ را می‌خوانیم گاهی صبر و حوصله انسان از صبر و حوصله امام سر می‌رود. حتی در گرفتن غنیمت از اسرای جنگی هم رعایت عدالت و تقوا را می‌کنند. امیر المومنین (ع) رکن حکومت شیعی در اسلام است و برای تمام شیعیان و حتی در ذهن بسیاری از غیر شیعیان جایگاه متعالی دارند. دکتر یعقوب توکلی مورخ و متخصص حوزه تاریخ اسلام درباره امیر المومنین می‌گوید؛ گفته‌هایی که خواب از سر مدعیان عدالت می‌پراند و حکومت علوی را، برای همیشه تاریخ، معیار عدالت ناب معرفی می‌کند.

 

مصاحبه شونده ابتدا، به نمود عدالت حضرت امیر در زمانه خلفا می‌پردازد، سپس به خصوصیت‌های جاهلی که در دوران ایشان بود و مانع خلافت‌شان می‌شد، اشاره می‌کند.

 

وی اشاره می‌کند که در حکومت علوی، سهم غنی و فقیر از بیت‌المال،‌ یکی بوده و این، از نکات جالب حکومت ایشان بوده است.

 

بررسی عدالت حضرت در برخوردهای سیاسی،‌ قضایی، مدیریت فرمانداران و ... نیز از بخش‌های دیگر این گفتگوی خواندنی است.

 

بررسی برخورد قاطعانه ایشان با بدعت‌ها نیز از دیگر بخش‌های خواندنی این مصاحبه است؛ از جمله با خوارج و کسانی که ایشان را خدا می‌دانستند و ... .

 

در بخش‌هایی از این مصاحبه آمده است:

 

"...زمانی که خوارج به حضرت توهین می‌کردند ایشان خودشان را دعوت به صبر می‌کردند؛ هرگز در برابر توهین آن‌ها اقدام نظامی نکردند، حتی سهم آن‌ها را از بیت المال قطع نکردند. خوارجی را که در جنگ شورش کردند، امام را تهدید کردند و اعلام کردند که امام از دین خارج شده است! در مسجد هنگام نماز حضرت در حالی که کف می‌زدند آین آیه را فریاد می‌کردند «لئن اشرکت لیحبطن عملک»؛ چون مشرک شدی عمل تو باطل است؛ حضرت در قنوت نمازشان آیه آخر سوره روم را قرائت می‌فرمودند: «فاصبر ان وعد الله حق و لا یستخفنک الذین لا یوقنون»؛ صبر کن وعده خدا حق است و حرف کسانی که یقین ندارند تو را دچار نگرانی و خوف نکند. این گروه حرف‌های زیادی علیه امام مطرح می‌کردند اما امام سکوت می‌فرمودند. تا زمانی که این‌ها عبدالله ابن خباب (از صحابی رسول الله (ص)) و همسرش را به شهادت نرسانده بودند حضرت علیه این‌ها شمشیر نکشیدند...

 

... زمانی که خبر رسید ابن عباس، دچار فساد مالی شده است، حضرت امر کردند: ابن عباس برگرد و اموال بیت المال را برگردان و الا تو را با آن شمشیری می‌زنم که به هر کس زدم جز جهنم جایگاهش نبود. همین خطا در دستگاه حکومت خوزستان و آذربایجان اتفاق می‌افتد؛ علت بسیاری از دشمنی‌ها با حضرت سر این موضوع بود، یکی از دلایل دشمنی اشعث بن غیث این بود که حضرت امر کردند که اشعث اموال بیت المال را بازگرداند، کسی که در دوران عثمان از امتیازات زیادی در استفاده از بیت المال برخوردار بود، امام او را در استفاده از بیت المال محدود کرد. شواهد بسیاری است که امام با این گروه که به خاطر امتیازات ویژه در دوران قبل امکانات زیادی برای خود فراهم کرده بودن برخورد کردند با اینکه این دست درازی به بیت المال در زمان خارج از حکومت حضرت صورت گرفته بود..."

 

X