شما اینجا هستید

پیغام هشدار

با ثبت نام به عنوان سردبیر مطبوعه می توانید نسخه کامل این محتوی را خریداری کنید. برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
نویسنده: 
محمد مهدی تهرانی
تعداد کلمات: 
1184
تعداد خرید های قبلی: 
0
روتیتر: 
گفت و شنودی با استاد بهرامی در باب حوزه انقلابی و غیرانقلابی؛

مصاحبه/ مردم می ‏خواهند حوزه «پدرجامعه» باشد

مصاحبه شونده: 
حجت الاسلام و المسلمین بهرامی
حوزه خبری: 
فرهنگی
موضوع پرونده: 
حوزه های علمیه و دغدغه های جامعه
كليدواژه‌ها: 
حوزه علمیه، قرآن و حدیث، ارتباط با مردم

در این مصاحبه حجت الاسلام و المسلمین بهرامی از اساتید حوزه دانشجویی شریف بهرامی به ارتباط حوزه و مردم می‏پردازد.

در بخشهایی ازین مصاحبه می خوانید:

".... 

همان چیزی که در گذشته جاری بوده باید سامان بگیرد. اینکه حوزه­ها و مدارس توسط مردم و بخش­های مختلف در متن جامعه – یا بازار یا در واقع کانون­ها – شکل می­گرفت و در دل واقعیات طلبه­ها رشد می­کردند. و در دوره ما، موضوع دروس حوزویان باید نظام اسلامی باشد. یعنی، سه چیز باید سر سفره طلبه باشد؛ کتاب و سنت و انقلاب اسلامی. یک طلبه باید از اول قانون اساسی را بخواند، و اشراف داشته باشد و نقد کند. کما این که از اول تا آخر کتاب خدا باید روی میز طلبه باشد.

منتها باید برنامه‏ریزی بشود و تبدیل به برنامه و اهداف شده و مقاطع و سطوح برایش تعریف شود.

*مطالبات اصلی مردم از حوزه چیست؟

مردم به یک معنا مطالبه‏ای ندارند. می­گویند حوزه باشید! حوزه علمیه­ی مقدسه! علم دین از حوزه بجوشد، قداست و معنویت بجوشد. مردم توقعی ندارند فقط می‏خواهند حوزه دنبال دنیا و قدرت نباشد. برای جامعه پدر باشد و رقیب مردم نباشد.

اگر آقا رسول الله(ص) فرمودند "انا و علی ابوا هذه الاُمة" و ما مدعی هستیم که ما نائب این بزرگواران هستیم و عهده دار امر آن­ها هستیم، باید برای مردم پدر باشیم و پدری بکنیم. مردم توقع دیگری ندارند. چطور هضم بکنند که عده­ای عمامه به سر داشته باشند و خودشان با هم درگیر باشند. مردم این را درک نمی­کنند. می­گویند سر چه درگیرند؟ روی قدرت است؟ شما که می­گویید قدرت ارزش ندارد. روی ثروت است؟ شما که می­گویید ثروت مهم نیست. درگیری چرا؟ خُب اگر اختلاف نظر علمی دارید، بنشینید با هم گفتگو کنید و جمع­بندی کنید و آن را به ما ارائه بدهید. چرا ما را در درگیری خودتان وارد می­کنید؟

مردم گاهی فکر می­کنند و بالا و پایین می­کنند و یک چیزی می­فهمند، دوست دارند بگویند ما این‏طور فهمیدیم. اگر حوزه پدر باشد، دستی به سرش می­کشد، می­گوید بارک الله، یک مطلب اضافه­ای هم به این خواهد افزود. حوزه رقیب نیست که بگوید دانشگاه نباید بیاندیشد. حالا یک دانشگاهی به قرآن رجوع کرد و از آن به لطف خدای متعال یک دریافتی کرد. این را باید کجا عرضه بکند؟ متأسفانه کسانی از حوزه ما رقیب همه بخش­های جامعه شده اند. در حالی که باید پدر مهربان و پدر پیشتاز  باشند. بروند جلو و مردم را به دنبال خودشان بکشانند. در رشد مردم شاد باشند و در پیشرفت مردم خرسند و در غم مردم حضور داشته باشند. همان‏طور که رسول خدا و ائمه بودند. مردم ما ...."

X