شما اینجا هستید

پیغام هشدار

با ثبت نام به عنوان سردبیر مطبوعه می توانید نسخه کامل این محتوی را خریداری کنید. برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
نویسنده: 
محمد مهدی تهرانی
تعداد کلمات: 
1411
تعداد خرید های قبلی: 
0
روتیتر: 
نگاهی آسیب‏شناسانه به تمرکز شدید طلاب و حوزویان در قم؛

یادداشت/ حوزه باید به میان مردم بازگردد/ مردم، طبیب می‏ خواهند

حوزه خبری: 
فرهنگی
موضوع پرونده: 
حوزه های علمیه و دغدغه های جامعه
كليدواژه‌ها: 
حوزه علمیه، مردمی بودن

نویسنده به تمرکز بالای حوزویان در قم و برخی استان‏های مذهبی اشاره می‏کند و غفلت طلاب از پرداختن به امور مردم و ارتباط نزدیک با آنان را به بهانه کار علمی به نقد می‏ نشیند.

در بخشی از این یادداشت چنین می‏خوانیم:

«تضعیف این وظیفه خطیر که تنها از عهده روحانیت بر می‏آید به حدی رسیده که مراجع عظام تقلید را نیز به واکنش وا داشته است. آیت الله العظمی سبحانی در بیانی می فرمایند:«مناطق مختلف کشور مخصوصاً در استان‌های محروم و مرزی نیاز شدیدی به حضور روحانیون دارند و باید ساز و کاری اندیشیده شود تا از تمرکز طلاب در قم جلوگیری شود... جمع شدن طلاب و روحانیون در یک شهر مانند این است که سربازان در یک شهر جمع شوند و دشمن دور آنها را گرفته باشد.» و یا آیت الله العظمی مکارم شیرازی در بیانی دیگر می فرمایند:«باید طلاب و روحانیونی که از قم به مناطق مختلف کشور هجرت می‌کنند و یا کسانی که در طرح هجرت هستند، حمایت شوند تا دیگران نیز برای هجرت از قم ترغیب شوند.»

آمارها نشان می‏دهد که در حال حاضر قریب به ۲۰۰ هزار طلبه در کل کشور داریم که این تعداد برای جمعیت هشتاد میلیون نفری ایران اسلامی حاکی از کمبود عالمان دینی در جامعه ماست و این مطلب وقتی تکان دهنده‏تر می‏شود که بدانیم از این تعداد نیز اکثریت در شهرهای بزرگ حوزوی ما مثل قم، اصفهان و مشهد سکونت دارند و فقط در شهر قم قریب به ۸۰ هزار نفر از طلاب تمرکز دارند. این در حالی است که بسیاری از مساجد شهرها و روستاهای ما از نبود روحانی رنج می‏برند.»

X