شما اینجا هستید

راهنمای استفاده از سامانه

باسمه تعالی

راهنمای استفاده از مطالب سامانه‌ی «متمم»

مرکز تولید محتوای مطبوعات (متمم) بر اساس نیازسنجی انجام‌شده در سراسر کشور به این نتیجه رسید که یکی از مهم‌ترین مشکلات رسانه‌های مکتوب کشور ضعف محتواست؛ آن هم محتوای دسته‌بندی‌شده و موضوعی. به همین واسطه صفحه‌ی اصلی سامانه‌ی اینترنتی «متمم» به نشانی Matboeh.ir بر اساس پرونده‌های موضوعی طراحی شده است. موضوعات این پرونده‌ها توسط شورای سردبیری مرکز تعریف شده و توسط شبکه‌ی نویسندگان در یکی از قالب‌های گزارش، یادداشت، مصاحبه‌ی‌ تفصیلی، اینفوگراف، مقاله، طنز و کاریکاتور به رشته‌ی تحریر در می‌آید. این قالب‌ها در بخش بالایی سایت قابل مشاهده و انتخاب می‌باشند.

در سمت راست سایت نیز حوزه‌های مختلف خبری شامل استانی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بین‌الملل در دسترس مخاطبین قرار دارد. مخاطب با انتخاب هر یک از حوزه‌های خبری، می‌تواند تمام پرونده‌ها و مطالب مرتبط با آن حوزه را مشاهده نماید. مخاطبان برای دسترسی به کلیه‌ی مطالب یک پرونده، باید بر روی عنوان آن پرونده Click کنند.

همچنین نشریات می‌توانند با انتخاب حوزه‌ی استانی، وارد مطالب مربوط به استان خود شوند. این بخش هر چند جزو حوزه‌های خبری دسته‌بندی نمی‌شود، اما برای دسترسی سهل‌تر مخاطبان در سمت راست سایت قرار گرفته است. این مورد از آن جهت اهمیت دارد که سعی شده در تمامی پرونده‌ها، مطلبی ویژه‌ی هر استان تولید شود. این مطالب که عموماً توسط نویسندگان همان استان تهیه می‌گردد، به مباحث استان مربوطه که ذیل موضوع پرونده قرار می‌گیرد پرداخته است.

برای استفاده از مطالب سامانه‌ی مرکز تولید محتوای مطبوعات (متمم) لازم است به نکات ذیل توجه شود:

 1. برای عضویت در سامانه باید پس از ورود به صفحه‌ی اصلی سایت، درخواست خود را از طریق بخش «ثبت نام» در گوشه‌ی سمت چپ و بالای سایت به مدیریت مرکز ارسال نمایید. بدیهی است پس از تکمیل موارد مربوطه و ارسال آن به مدیریت، حداکثر ظرف مدت 48 ساعت پاسخ به نشانی رایانامه (Email) شما فرستاده خواهد شد.
 2. برای ورود به سامانه باید از بخش «ورود» در گوشه‌ی بالا و سمت چپ سایت استفاده نمود. هر یک از اعضای سامانه باید پس از اولین ورود به سامانه با Click بر روی نام کاربری خود در بالا و سمت چپ سایت، نسبت به اصلاح و تکمیل مشخصات خود اقدام نماید. همچنین مدیران محترم نشریات با ورود به این بخش می‌توانند از تعداد دعوت‌های انجام‌شده توسط خود، میزان خریدهای انجام‌شده از سامانه و میزان اعتبار باقی‌مانده‌ی خود آگاه شوند. در صورت اتمام اعتبار، مدیران نشریه باید از طریق رایانامه‌ی داخلی سامانه درخواست تجدید اعتبار نمایند.
 3. مدیران نشریات می‌توانند از سایر نشریات و نیز نویسندگان مرتبط با خود جهت عضویت در سامانه دعوت نمایند. این کار از دو طریق امکان‌پذیر است: نخست Click بر روی نام کاربری خود و ورود به بخش دعوت‌ها و استفاده از «دعوت‌نامه‌ی جدید»؛ و دوم با استفاده از لینک Invite در بخش پایین و سمت چپ سایت. در هر دو مورد مذکور شما پیامی را جهت عضویت به رایانامه‌ی فرد مذکور ارسال خواهید نمود تا وی فرآیند ثبت نام را طی کند.
 4. هر نشریه می‌تواند متناسب با اعتباری که از سوی مرکز به وی تخصیص داده شده، اقدام به خرید مطلب از سامانه نماید. برای این کار فرد مربوطه پس از ورود به سایت و Click بر روی تیتر یک مطلب، می‌تواند مواردی از قبیل روتیتر، تیتر، حوزه‌ی خبری، نام پرونده، نام استان (در صورتی که مطلب ویژه‌ی استان مشخصی باشد)، مهم‌ترین پاراگراف مطلب و بعضاً توضیحی درباره مطلب را مشاهده نماید. مخاطب در صورتی که با خواندن این بخش از مطلب تمایل به خرید آن داشت، باید با انتخاب نوع خرید (اختصاصی/عمومی) و Click بر روی آیکون «سبد خرید» وارد سبد مربوطه شود.

برای خرید چند مطلب این فرآیند باید برای هر کدام به صورت جداگانه انجام گیرد. پس از انتخاب کلیه‌ی مطالب و «به‌روزرسانی سبد»، فرد با Click بر روی دکمه‌ی «تکمیل خرید» به مرحله‌ی بعد می‌رود. در این مرحله پس از بازبینی نهایی محتوای سبد باید دکمه‌ی «ادامه» را Click کرده و وارد بخش انتخاب نوع «پرداخت» گردد. پس از طی این مرحله نیز در صورت وجود اعتبار لازم، لینک مطلب خریداری‌شده در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.

 1. مطالبی که به صورت اختصاصی به نشریات فروخته می‌شود، تنها در اختیار آن نشریه قرار خواهد گرفت و به محض  خرید توسط یک نشریه از دسترس سایر نشریات خارج خواهد شد. اما مطالب با خرید عمومی - که با قیمت به مراتب کمتری نسبت به خرید اختصاصی به خریدار فروخته می‌شود - همزمان در اختیار تمام نشریات متقاضی قرار خواهد گرفت.
 2. غالب مطالب قرار گرفته بر روی سامانه تولیدی می‌باشد و تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است. اما برخی مطالب ارزشمند نیز که قبلاً در برخی رسانه‌ها منتشر شده و ضرورت بازنشر دارند، به صورت رایگان در اختیار مخاطبان سامانه قرار خواهد گرفت. این‌گونه مطالب را می‌توان از قیمت صفر آنها تشخیص داد. قابل ذکر است این مطالب به صورت موردی در یک پرونده مشاهده می‌شود.
 3. نشریات موظفند مطلب خریداری‌شده را بدون اضافه و کم‌کردن حتی یک کلمه به متن و تنها با نام نویسنده منتشر کنند. در صورت تشخیص نشریه مبنی بر لزوم تغییر در مطلب خریداری شده، بایستی این مهم پیش از انتشار به مدیریت سامانه اطلاع داده شده و پس از موافقت، در نشریه‌ی مورد نظر منتشر شود. اصلاحات ویرایشی (املایی و انشایی) در حد معقول اشکالی ندارد.
 4. تغییر تیتر مطلب بدون هماهنگی با مدیریت سامانه به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در صورت تغییر تیتر، کلیه‌ی تبعات قانونی و حقوقی آن بر عهده‌ی نشریه خواهد بود و سامانه در خرید‌های آتی نشریه‌ی مذکور محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد.
 5. پس از انتشار مطلب و به منظور بازخوردگیری از مطالب منتشرشده، بهتر است نشریات نسخه‌ی دیجیتالی (PDF) و مکتوب خود را که حاوی مطلب مذکور است به مرکز تولید محتوای مطبوعات ارسال نمایند. بدیهی است به این نشریات مزایای مضاعفی تعلق می‌گیرد.
 6. در مورد مطالبی که تصویرمحور هستند (کاریکاتور و اینفوگراف)، مخاطب جهت انتخاب آنها تنها بخشی از تصویر اصلی را مشاهده می‌نماید و در صورت خرید، کل تصویر در دسترس وی خواهد بود.
 7. جهت تقویت مطالب عرضه شده در سامانه و ارزیابی نویسندگان، نشریات باید پس از خرید مطلب نمره‌ای بین «صفر تا بیست» را از نظر محتوایی و قوت مطلب به آن اختصاص داده و نمره‌ی مذکور را از طریق رایانامه‌ی داخلی به سردبیر سامانه ارسال نمایند. برای این کار باید از طریق بخش «پیغام» نامه‌ای به Sardabir ارسال شود.
 8. نشریات همچنین می‌توانند موضوعات و سوژه‌های پیشنهادی خود را نیز به سردبیر سامانه ارسال نمایند.
 9. انتشار مطلب برای بار نخست در نشریه‌ و رسانه‌ای غیر از نشریه‌ی خریدار، شرعاً و قانوناً مجاز نمی‌باشد.
 10. در صورت نیاز به توضیحات تکمیلی و یا به وجود آمدن هر نوع سؤالی، لطفاً مراتب را از طریق رایانامه‌ی داخی به اطلاع سردبیر مرکز برسانید.
X